Meie lugu


Oleme pereettevõte Viljandimaal - kasvatame mahelambaid, laseme nende villast teha lõnga ja koome sellest kindaid, sokke, mütse ja salle. Murese käsitöö tooted on vanutatud ning tänu sellele väga soojad ja pehmed. Kindad on tikitud käsitsi ning seetõttu on iga paar ainulaadne ja kordumatu.

Murese käsitöö kujundamisel on olnud suur roll Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonnal. Esimene soki kujundus, millest on välja arenenud kogu meie triibuline kollektsioon, pärineb rahvusliku käsitöö eriala inimestelt. Tikitud kinnaste "Elupuu" ja "Väikese elupuu" mustrid on kujundanud Viljandi Käsitöökoja perenaine Riina Piir, kes on samuti rahvusliku käsitöö eriala vilistlane.

Murese talu on oma toodangut müünud Tallinnas Mardi laadal nüüdseks 23 aastat. 2020. aasta XXIV Mardilaat toimus virtuaalmaailmas ning seetõttu tegime ka lõpuks oma Murese käsitöö e-poe. Loodame, et meie pikaaegsed ja ka uued kliendid leiavad meid nüüd ka siit üles ning saavad endale mugavalt uued soojad kindad ja sokid osta.


Meie lambapidamine sai vaikselt alguse 1982. aastal, kui võtsime 3 lammast, et maja ümbrus suurest rohust puhtana hoida.

Aastal 1990 oli meil kaheksa utte (emas-lammast). Saime enda kasutusse veidi suurema lauda ning aastaks 1995 oli saanud sellest 8-st lambast 38 lammast. Aastal 2002 oli meil juba 70-pealine kari. Viimased kümme aastat on Murese talus villakandjaid talvisel perioodil umbes 300 ning suvisel perioodil pärast tallede poegimist võivad numbrid küündida 700-ni.

Kuskil 15 aastat oleme talus vastu võtnud vabatahtlikke. Vabatahtlikud on enamasti reisisellid, kes saavad meie juures majutust ja süüa ning vastutasuks aitavad erinevatel talutöödel. Neid on meie juurde tulnud väga paljudest erinevatest riikidest ning mõned ka Eestist. Ei oskagi arvata, kui palju vabatahtlikke nüüdseks meie talust läbi käinud on, ent ilmselt on see number kolmekohaline. Kuni eelmise aastani olid vabatahtlikud meil sagedased külalised, kes aitasid vihmastel ilmadel ka lõnga kerida ja hinnasilte lõigata.

Aastal 2016 käis meie inimesi filmimas ETV võttemeeskond. Kes Murese talu kohta rohkem teada tahavad, siis saate "Meie inimesed: Eve ja Mirja" videolõiku saab siitsamast altpoolt vaadata. Tänaseks on Murese talu koosseis veidi muutunud, Eve elab ja töötab Tallinnas. Mirja, Madis ja Karen ning nüüdseks ka nende lapsed toimetavad Murese talus lammaste ja käsitööga. Anu veab Murese e-poodi.